LVRU

Granīts

Granīts –  ciets iezis, kas sastāv no vairākiem minerāliem: kvarca, kaļķa laukšpata un krāsainiem minerāliem. Viens no izturīgākiem, blīvākiem un cietākiem celtniecības materiāliem. Tam piemīt zema ūdens uzsūkšanās pakāpe un augsts noturības līmenis pret salnu un netīrumiem. Tiek imantots ēku fasāžu izgatavošanā, monumentu, kā arī pieminekļu un kapakmeņu izgatavošanā. Senie ēģiptieši izmantojuši granītu tempļu un slaveno piramīdu celtiecībā.

Marmors

Marmors ir kristālisks iezis, kas veidojies kaļķakmens vai dolomīta metamorfozes rezultātā sīkākiem kristāliem saplūstot lielākos. Marmoram gandrīz vienmēr ir citu minerālu un organisko saienojumu piejaukumi, kas var dažādi ietekmēt marmora ārējo izskatu. Marmora ieži ir izturīgi, pietiekami ilgmūžīgi, blīvi, labi padodas apstrādei un pūlēšanai. Marmors var būt balts un krāsains – rozā, dzeltens, pelēks, zils, zaļģans, sarkanīgs, melnā un brūnā krāsā, kā arī dažādu šo krāsu sajaukumu marmors. Tas tiek izmantots interjera un eksterjera dekorēšanā, grīdu, sienu, palodžu, kāpņu, kamīnu u.c. apdarē.

Dolomīts

Dolomīts – kalnu iezis, kas, galvenokārt (par 95%), sastāv no minerāla dolomīta. Parasti tas ir baltā vai pelēkā krāsā, bet tam var piemīt arī cita nokrāsa – iedzeltens, sarkanīgs u.c. Tas ir mazāk šķīstošs un spīdīgāks par kaļķakmeni. Celtniecībā tiek izmantots telpu apdarē gan iekšdarbiem, gan no ārpuses.

Travertīns

Travertīns ir kaļķa tufs, polikristālisks, izturīgs, sīkgraudains, homogēns kalnu iezis, kas radusies no kalcija karbonāta minerāliem (lielākoties, aragonīts ar mazāku kalcinīta daļu), ogļskābo avotu kaļķa nogulsnējumi. Labi padodas slīpēšanai un pūlēšanai. Plaši izmantojams celtniecības darbos ēku finierēšanai, kā arī iekštelpu apdarei.

Smilšakmens

Smilšakmens ir drupiezis, kas ir veidojies, sacementējoties smiltīm. Smilšakmens blīvums ir 2250 – 2670 kg/m³, porainība no 0,69 līdz 6,70%, ūdens absorbcija – 0,63 – 6,0%. Ir uzskats, ka smilšakmenim piemīt vidēja līmeņa cietības pakāpe, bet ir sastopami arī ļoti blīvi smilšakmens ieži, arī uguns izturības pakāpes ir dažādas (līdz 1700⁰).Lielākoties smilšakmens celtniecībā tiek izmantots kā apdares materiāls.

Onikss

Onikss ir minerāls, kvarca paveids. Krāsa – brūns ar baltiem un melniem rakstiem, sarkanbrūns, brūngani dzeltens, medus krāsas, balts ar dzeltenīgiem vai rozīgiem starpslāņiem. Oniksam ir ļoti raksturīgi plāni, paralēli, daudzkrāsaini slāņi.

Slāneklis

Slāneklis – kalnu ieži, kuru sastāvam raksturīgi gandrīz paralēli,iegareni vai plastiski minerāli, kam piemīt īpašība sadalīties plānās plāksnēs.  Akmens apstrādē visvērtīgāki ir vāji metamorfizēti slānekļi. Celtniecībā tiek izmantoti kā ārējās apdares materiāli, kā arī jumtu virsslāņos. 

Kaļķakmens

Kaļķakmens ir karbonātiezis. Mīksts materiāls, kura blīvums ir 2,2 – 2,7. Sastopams dažādu krāsu kaļķakmeņs, pārsvarā – melns, pelēks, balts, brūngans. Tiek plaši izmantots kā celtniecības materiāls – ēku celtniecībā, fasādu noformēšanai, iekštelpu interjerā, ainavu dizaina risinājumos, galda virsmu un palodžu izgatavošanā u.c.

© 2013 SIA "DP Service". Visas tiesības aizsargātas.